یگ بنگ: تا کجای آسمان را می‌توانید ببینید؟ دورترین شی که به آسانی با چشم غیرمسلح دیده می‌شود، کهکشان آندرومد(M31) است که بیش از دو میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد.

M Abolfathبدون تلسکوپ، حتی این کهکشان مارپیچی ِ پهناور نیز شبیه یک ابر سحابی مانند ِ کم نور و کوچک در صورت فلکی آندرومدا دیده می شود. در این موزاییک دیجیتالی تلسکوپی ِ حیرت‌انگیز از نزدیکترین همسایۀ کهکشانی ما، یک هستۀ زرد رنگ روشن، خطوط غباری تاریک ِ در حال چرخش، بازوهای مارپیچی نورانی و سحابی‌های نشری قرمز ِ روشن، مشاهده می شود. حتی کسانی که به طور اتفاقی به آسمان نگاه می‌کنند با دیدن این عکس تحت تأثیر قرار می‌گیرند و متوجه می‌شوند که کهکشان‌های دوردست ِ زیادی همانند آندرومدا وجود دارند، اما اخترشناسان در ۱۰۰ سال پیش بحث‌های مهمی در مورد این مفهوم به راه انداخته بودند. آیا این سحابی‌های مارپیچی» فقط ابرهای گازی درون کهکشان راه شیری هستند یا کهکشان‌های دوردست؟ این سئوال در رأس ِ بحث شپلی کورتیس در سال ۱۹۲۰ قرار داشت که بعدها مشاهدات نشان داد آندرومدا” هم شبیه کهکشان راه شیری است. این نتیجه‌گیری نشان داد که مابقی کیهان خیلی بزرگتر از آن چیزی است که تصور می شد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

وانت بار شهرستان☎۰۲۱۴۴۳۶۰۵۰۹☎ دانستنی ها تکرار زندگی های من آموزش دوربین مداربسته رادیو بلاگیها مرجع تورنمنت های بازی های آنلاین دانلود نمونه سوالات تون آپ از همه چیزو همه جا عکس نوشته مذهبی "eDvArDo"